
Kiedy zetknęłam się z e-bookiem Edyty Skolasińskiej „(Nie)wypalone matki” po raz pierwszy, wiedziałam, że nie będzie to zwyczajna lektura. Autorka porusza bardzo ważny temat, jakim jest wypalenie rodzicielskie. Zwłaszcza dotyczące środowiska rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Edyta z właściwą sobie precyzją wyjaśnia definicję wypalenia, bazując nie tylko na swoim doświadczeniu bycia mamą dziecka z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim opierając się na licznych publikacjach naukowych. Dzięki temu poznajemy szerszy kontekst tego nieoczywistego zagadnienia.
Autorka, niczym czuły narrator, bardzo subtelnie opisuje nam po kolei genezę tego zjawiska. Podkreśla także jego częste występowanie w trakcie procesu opieki nad dziećmi i wspierania osób dorosłych z niepełnosprawnością. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu mówiło się głównie o wypaleniu zawodowym. Pomijano fakt, że matki i opiekunki OzN również doświadczają wielu trudności. Wykonują przecież ciągle te same obowiązki, które nie są w ogóle traktowane na równi z pracą. Pracę można zmienić, bądź z niej zrezygnować. Potomstwa sobie nie wymienimy. Matki często same zapominają, że powinny zadbać nie tylko o swoje dzieci, ale także o siebie i swój dobrostan.
Jeśli zatem jesteś mamą dziecka z niepełnosprawnością i uważasz swoje codzienne zmęczenie za coś oczywistego i normalnego, zatrzymaj się chociaż na chwilę. Przeczytaj e-book Edyty i skorzystaj z jej wskazówek, jak możesz poradzić sobie z objawami wypalenia rodzicielskiego. Przede wszystkim zacznij odpoczywać, by mieć więcej czasu i energii nie tylko dla swoich bliskich, ale również na swoje – nawet najdrobniejsze pasje i przyjemności. Pamiętaj, Ty też jesteś WAŻNA.